Terasová zástěna

Ne všude je žádoucí volný pohled zvenčí. Právě na vlastní terase si chceme nerušeně užívat svého soukromí. S prvky zástěny, které jsou z odolného dřeva, se terasa stává útulným místem k posezení na slunci, jež je skryto před pohledy zvenčí a chráněno před větrem.

Pozor: Na všechny šrouby a kování použijte nerezavějící ocel, aby se dřevo nezbarvilo.


Návod

1. Plánování a příprava

Předem si přesně promyslete, pro jaké zástěny se rozhodnete, a zda, respektive jaké ozdobné prvky byste chtěli začlenit. Pro přesný rozměr jednotlivých prvků zástěn dodržte navíc efektivní vnější rozměry (šířku) – ty jsou u 180cm prvků vždy o dva centimetry užší, respektive u 90cm prvků o jeden centimetr užší než údaje v katalogu BAUHAUS (tyto údaje specifikují montážní rozměr). K efektivním vnějším rozměrům připočtěte u každého prvku montážní odstup alespoň dva centimetry pro upevňovací kování – tedy alespoň po jednom centimetru vpravo a po jednom centimetru vlevo od prvku jako vzdálenost ke sloupkům. Podle těchto údajů a síly sloupků vypočítejte dispozice zástěn a umístění sloupků.

Pozor: Prvky zástěn montujte zásadně tak, aby jejich vzdálenost od země byla alespoň pět centimetrů – jako ochrana proti kontaktnímu vlhku, které by vedlo k rychlejší hnilobě.

 

2. Usazení kotev sloupků

Pokud jste se rozhodli pro terasovou zástěnu, můžete se do toho pustit: Nejdříve si pomocí kolíků a napnuté vodicí šňůry vyznačte hranici zástěn včetně přesného umístění všech sloupků.

Vykopejte díry pro fundamenty sloupků a udělejte bodový základ z betonu. Na tento základ následně hmoždinkami připevněte jednotlivé kotvy sloupků.

Jak založíte bodový základ a další informace a tipy najdete v Rádci BAUHAUS Zhotovení základů

3. Vyrovnání a montáž sloupků

Po upevnění všech kotev na základy posloupně do kotev postavte sloupky a pečlivě je vyrovnejte. Zde pracujte nejlépe ve dvou, aby byly sloupky přesně kolmé. Následně sloupky upevněte ke kotvám vratovými šrouby. Šrouby však pevně utáhněte až nakonec, abyste mohli všechny sloupky vyrovnat do stejné výšky.

4. Příprava a montáž vaznic

Vaznice, tedy vodorovné nosníky střešní vazby, rozložte nejdříve na zem a vyznačte polohy sloupků, a dále rohové a křížové spoje (zde dbejte na pravé úhly).

Na vyznačených rohových a křížových spojích dřevo několikrát nařízněte pilou a následně jej mezi rovnoběžnými zářezy vysekejte dlátem. 

Plochým vrtákem dále proveďte zahloubení otvorů pro upevnění sloupků a kruhovým vrtákem vaznice provrtejte.

Nyní položte vaznice na sloupky, předvrtejte je až do čelního dřeva sloupků a zašroubujte šrouby.

5. Připevnění prvků zástěn

Po postavení základní konstrukce nyní připevněte jednotlivé prvky zástěn. Pro jejich vyrovnání použijte pro každý prvek dva kameny nebo dřevěné hranoly pro přibližnou výšku. Provizorní oporu pro přesné vyrovnání poskytnou pomocně podložené klínky.

Pro upevnění prvků zástěn ke sloupkům použijte speciální úhlové spojovací články: Ploché prvky přišroubujte úhlovými spojovacími články na horní straně shora a dole ze strany.

Pro upevnění jednoho prvku stačí čtyři úhelníky – kdo chce mít jistotu, použijte šest.

6. Osazení krokví a montáž dvířek

Nakonec na vaznice přišroubujte krokve. Vypadají dobře a navíc slouží rostlinám jako opora pro popínání.

Vrátka upevněte třemi zvenku našroubovanými závěsy. Jako zavírání použijte obyčejnou dvoudílnou posuvnou zástrčku.

Tip

V uvedeném příkladu je použita terasová zástěna s prvky z bangkirai: Toto pevné a stabilní dřevo je od přírody velice pevné, nárazuvzdorné a odolné vůči povětrnostním podmínkám. Trvanlivost v exteriéru se pohybuje kolem 20 let – je optimální na terasy, balkony nebo lávky. Dřevo však působením větru a vody získává postupem času stříbrošedou patinu. Kdo by tomu chtěl zamezit, měl by dřevo ošetřovat speciálním olejem na údržbu. Pravidelné olejování navíc prodlužuje trvanlivost a životnost dřeva.

 

Nářadí a materiál

  • Aku šroubovák
  • Dláto
  • Beton (např. rychle tvrdnoucí beton)
  • Vrtací kladivo
  • Vrtačka vč. kruhového a plochého vrtáku
  • Kladivo
  • Kousky dřeva a dřevěné klínky
  • Kotvy sloupků vč. upevňovacího materiálu (šrouby, hmoždinky)
  • Zednické pravítko
  • Pila
  • Šňůra
  • Prvky zástěny, sloupky a vrátka vč. upevňovacího materiálu (šrouby z ušlechtilé oceli, úhlové spojovací články) a příslušenství na vrátka
  • Šroubovací klíče
  • Příp. šroubové svěrky
  • Rýč/lopata
  • Kameny nebo hranoly
  • Dvojitý žebřík
  • Vodováha
  • Skládací metr

Galerie

Prvky dřevěných zástěn vytváří na terase útulné soukromí.

Aby konstrukce stála bezpečně a měla také příjemný vzhled, pracujte velmi přesně a pedantsky vyrovnejte jednotlivé sloupky a prvky.

Pokud pracujete sami, použije k provizornímu zafixování sloupků do kotev ztužidla.

Otvory pro šrouby za všech okolností předvrtejte – zejména v případě tvrdého dřeva jako bangkirai. Pod sloupky navíc podložte dřevěný klín – aby byl od země dostatek prostoru.

Pomocí vodicí šňůry napnuté mezi vnějšími sloupky vyrovnejte výšku ostatních sloupků.

Pro nezbytné rohové a křížové spoje sloupků vysekejte dřevo dlátem na vyznačených místech. Spoje navíc chraňte konzervačním přípravkem na dřevo, neboť vnikající voda zde snadno zůstane stát.

Pro vyrovnání prvků zástěny mezi sloupky použijte pomocnou lať, kterou i s vodováhou položíte na již upevněný úhlový spojovník.

Ozdobné prvky se špičkou sešroubujte bočně s úhlovými spojovníky.

Pergolové trámky jako opora pro popínání a dekorační prvek zástěny se jednoduše přišroubují k vaznicím. Jako popínavé rostliny jsou vhodné například plamének, psí víno, rdesno, wistárie čínská, popínavé růže, břečťan nebo kiwi.

V případě potřeby můžete do plotu zástěny namontovat také vrátka.