Drobné opravy v koupelně a WC

Mnoho prací a drobných oprav v koupelně dokážete zvládnout sami: Občas je třeba namontovat novou armaturu pro umyvadlo, jednou za čas je nutné odstranit vápenné usazeniny a jindy je zase ucpaný odpad.


Návod

1. Vyčištění sítkového regulátoru paprsku (perlátoru)

Malý nástavec ve tvaru sítka (sítkový regulátor paprsku neboli perlátor) na armatuře umyvadlazajišťuje provzdušnění vody a souvislý vodní proud. Během času jeho vnitřek vápenatí nebo se drobné částečky z vodovodní sítě usazují před ním. Důsledkem toho vodovodní kohoutek stříká na všechny strany a průtok vody je výrazně snížen.

Nejprve uvolněte závitový prstenec a následně jej spolu s perlátorem a pryžovým těsněním ponořte do odvápňovacího roztoku, kyseliny citrónové nebo octa. Přibližně po čtvrthodině by se všechna zvápenatění měla rozpustit a díly by měly být čisté. Nyní nechte z vodovodního kohoutku vytékat teplou i studenou vodu, aby se uvolněné částice z potrubí vyplavily. Tak předejdete tomu, aby se perlátor v krátkém čase opět zanesl. Sestavte díly opět dohromady a pomalu utáhněte rukou závitový prstenec. Pouze tehdy, jestliže voda vystupuje po stranách, byste měli prstenec ještě opatrně dotáhnout.

Doporučení: Pokud nemáte vhodný klíč na šrouby nebo kleště s hladkými mosaznými čelistmi, použijte speciální plastový klíč nebo omotejte kleště na trubky (Sika-kleště) hadrem. Tak zabráníte tomu, abyste závitový prstenec poškrábali.

2. Vápenné skvrny

Vápenné skvrny na armaturách umyvadla lze odstranit nejen octovou vodou a kyselinou citrónovou, ale i pomocí leštidla do myček na nádobí získají Vaše armatury opět zářivě lesklý vzhled. Trochu leštidla dejte na vlhký hadr, rozetřete je po armatuře, nechte je krátce působit, otřete, opláchněte a vyleštěte. Pokud se nepodařilo všechny vápenné usazeniny odstranit, napusťte vatu trochou octa a tu přiložte na místo s vápennou usazeninou. Po 30 minutách vatu sejměte a vápenné zbytky odstraňte starým zubním kartáčkem.

3. Výměna armatury

Běžné armatury mají dvě přípojné hadice: Jednu pro teplou a druhou pro studenou vodu. Zašroubujte příslušné hadice na spodní straně armatury a protáhněte tyto hadice otvorem v koupelnové keramice tak, až armatura rovně dosedne na umyvadlo.

Nyní upevněte armaturu odspodu pomocí podložky a matice, která je většinou k armatuře přiložena a přišroubujte hadici pro teplou a studenou vodu k příslušným rohovým ventilům.

4. Ucpané odpady

Jestliže vlasy a zbytky mýdla ucpou sítko v odpadu, povolte šroub u sedla pro zátku a nečistoty odstraňte.

Je-li ovšem odpad zcela ucpán, je pak nutno odšroubovat trubkové koleno sifonu a usazeniny zcela odstranit.

5. Kapající vodovodní kohoutky

Stále kapající vodovodní kohoutek způsobuje nejen tvorbu vápenných skvrn na kohoutku a na umyvadle, nežádoucí spotřeba vody zároveň způsobuje zbytečné náklady. Několika hmaty lze většinou kapající vodovodní kohoutky účinně opravit: Nejprve zavřete přívod vody rohovými ventily pod umyvadlem a pak povolte rukojeť vodovodního kohoutku. U starších armatur zcela otevřete kohoutek a pak jej odšroubujte pomocí kleští na armatury (Siko-kleště nebo hasák). Pomocí vhodného klíče na šrouby můžete nyní ventil snadno povolit. Ukáže se malé těsnění, takzvaný terčík kohoutku. Časem se stává porézním a je většinou odpovědný za kapání vodovodního kohoutku. Těsnění je zajištěno pomocí malé matice, kterou musíte rovněž povolit klíčem na šrouby.

Vyměňte těsnění a sešroubujte opět součásti kohoutku dohromady v obráceném pořadí. Navíc potřete závit vřetena z vnitřní strany trochou tuku na vodovodní kohouty.

6. Obnova spár

Nevzhledně vypadající spáry můžete velmi snadno obnovit pomocí spárovacích barev v mnoha různých barevných odstínech ve formě značkovače/tužky nebo tuby s houbičkou. Nejprve očistěte podklad hlavně od tuku a vápna. Následně naneste spárovací barvu ve zvoleném barevném odstínu pomocí houby nebo značkovače/tužky na spáry. Poté, co vše vyschne, je potřeba povrch obkládaček zbavit zbytků barvy.

Tip

Výměna jednotlivých obkládaček
Nejprve odstraňte maltu kolem poškozené obkládačky – pomocí úhlové brusky nebo vrtačky s frézovacím nástavcem to jde zcela snadno. Rozbijte obkládačku opatrně kousek po kousku pomocí kladiva a sekáče a poté odstraňte zbytky malty. Naneste rovnoměrně disperzní lepidlo pomocí ozubené stěrky na zadní stranu obkládačky a na podklad a vložte obkládačku do lepidla (ustavte ji a přitlačte). Když je lepidlo vytvrzené, obkládačku dokola vyspárujte.

Spárovací hmota z tuby
Vyměňujete-li pouze jednotlivé obkládačky, doporučujeme použít spárovací hmotu z tuby: Spárovací hmota připravená k okamžitému použití existuje ve více barvách a tubu lze jednoduše opět uzavřít až do jejího dalšího použití.

Dekorační obkládačky jako pohledová záležitost
Tyto nemusí být vždy jenom bílé nebo jednobarevné: Vsaďte na akcenty a objevte velký výběr dekoračních obkládaček, jako například zde s barevnou mozaikou. Inspiraci najdete v BAUHAUS v oddělení obkladů a dlažeb. Vzorové prezentace ukazují příklady pokládky a možnosti použití. Tyto ukázky nabízejí vybrané atraktivní příklady použití obkladů a dlažeb u Vás doma.

Nářadí a materiál

  • Kartáč
  • Kleště na armatury nebo trubky
  • Klíč na šrouby
  • Otevřený maticový klíč
  • Prostředek na mytí nádobí
  • Roztok pro odvápnění, kyselina citrónová nebo ocet
  • Soda
  • Spárovací barva
  • Terčík kohoutku
  • Tuk na kohoutky
  • Vědro

Obrázková galerie: Drobné opravy v koupelně a WC

Silné vápenné usazeniny na perlátoru odstraníte pomocí odvápňovacího roztoku, kyseliny citrónové nabo octa.

V případě, že výměna těsnění už více nepomůže, musí se v každém případě vyměnit armatura.

Právě odtoky v koupelně se časem ucpávají vlasy a nečistotami. Jako prevenci nalijte do odtoku jednu až dvě polévkové lžíce mycího prostředku na nádobí a nechte působit 10 min. Poté smyjte vroucí vodou. Tento proces opakujte dvakrát až třikrát do roka.

Abyste zabránili nepříjemným zápachům z odpadních vod, zřeďte menší množství sody ve vroucí vodě a tímto roztokem propláchněte odtok.

Staré spáry se rozzáří v novém lesku například pomocí spárovacích barev z tuby.